Навчально-науковий інститут філології

Центр фольклору та етнографії

У 2021 р. центру фольклору та етнографії пощастило бути двічі ювіляром: він святкує 30-у річницю від дня заснування та 20-річчя Інституту філології, структурним підрозділом якого він є. Офіційна біографія центру розпочинається в 1991 р., коли з метою підвищення якості підготовки та перепідготовки фахівців із фольклору та етнографії, поглиблення наукових досліджень української національної культури в Україні та за її межами, а також вивчення культури інших етносів України організували республіканський навчально-методичний центр фольклору та етнографії КНУ імені Тараса Шевченка. Ідейним натхненником створення центру була відома  казкознавиця, д.філол.н. Л.Дунаєвська.

У різні роки центром керували к.філол.н. Г.Доридор; проф. В.Бойко; к.філол.н. Л.Шурко; проф. І.Павленко, Заслужений працівник культури України О.Доля. З 2018 р. й донині підрозділ очолює к.іст.н. В.Щибря. Він систематично проводить інтерактивні лекції як в Інституті, так і в різних наукових і мистецьких осередках про традиційний український стрій, виступив науковим консультантом фільмів «Весільний спадок» (2020), «Ткацький шлях» (2021).

Центр, як і кафедра фольклористики, вбачає своє завдання у відродженні та збереженні та популяризації скарбів національної культури України. Діяльність центру є різноплановою і провадиться в науково-дослідницькому, навчально-методичному, навчально-виховному та культурно-просвітницькому напрямах. Магістральним вектором роботи є польове дослідження фольклорної традиції. Архів центру налічує понад 6000 фольклорних одиниць, зібраних у 30 фольклористичних експедиціях.

Центр є ініціатором, організатором і співорганізатором мистецьких виставок в Інституті філології, в Університеті, Національному музеї імені Тараса Шевченка тощо. Тут постійно проводяться майстер-класи з вишивки, виготовлення народної іграшки, соломоплетіння, ткацтва, писанкарства, витинанки тощо.