Рік єдності: партнерство КНУ та Единбурзького університету

Ініціатива партнерства Twinning була започаткована у відповідь на кризову ситуацію в сфері вищої освіти України, яка виникла внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Вже понад рік ця ініціатива допомагає зміцнювати міжнародні зв’язки між українськими та британськими ЗВО.

У травні 2023 року виповнився рік від підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Единбурзьким університетом та Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.

Започаткування співпраці двох університетів, у поєднанні з багаторічними партнерськими стосунками міст Київ і Единбург, стало каталізатором низки академічних і культурних заходів, міжнародних проєктів, онлайн-зустрічей та особистих візитів.

На сьогодні співробітництво між університетами зосереджується на вирішенні поточних освітньо-наукових потреб КНУ та підтримки інновацій, водночас вибудовується довгострокова стратегія співпраці двох установ у майбутньому.

Наше співробітництво

Співпраця між університетами розпочалася зі знайомства академічної спільноти Единбурзького університету з нашими викладачами в форматі онлайн. Так, у червні 2022 р. к.політ.н., доцент Інституту міжнародних відносин Микола Капітоненко прочитав лекцію онлайн для слухачів Единбурського університету.

А вже наступного місяця д.ф.н., професор Інституту філології Лілія Мірошниченко долучилася онлайн до проведення літньої школи “Una Europa One Health” в Единбурзькому університеті.

КНУ завдяки підтримці Единбурзького університету номінував 6 студентів для участі в цій літній школі.

Студенти КНУ в літній школі One Health

У серпні 2022 року Единбурзький університет прийняв 50 студентів бакалаврату, серед яких чотири студенти КНУ, в Літній школі Una Europa One Health Summer School. Українська молодь взяла участь у міжнародній двотижневій програмі, яка працює над пошуком інноваційних рішень щодо глобальних проблем у сфері охорони здоров’я. Студенти КНУ (4 змогли приїхати в Единбург, а 2 працювали онлайн) мали змогу поспілкуватися з іншими учасниками програми, а також поділитися своїм унікальним досвідом життя у країні, яка протистоїть ворогу.

«Ми обговорювали проблеми продовольчої безпеки в Україні та вплив війни на постачання зерна в інші країни світу. Це саме той безпечний простір, де можна відкрито обговорювати такі теми. Перебуваючи тут, ми розуміємо, що ми не одні, ми не ізольовані від світу. Цей досвід надав нам, українським студентам, впевненості у собі, аби розповісти власну історію», – поділилась Вікторія Палагнюк, студентка КНУ імені Тараса Шевченка.

Детальніше про Літню школу One Health: [Студенти з Європи об’єднуються в рамках передової літньої школи].

Спільний проєкт

Взаємодія між нашими закладами протягом 2022 року набирала обертів, розвивалася та зміцнювалася. Суттєва активізація співпраці стала можливою завдяки проектному фінансуванню у розмірі 200 тисяч фунтів стерлінгів, яке забезпечує британська спілка Universities UK (UUK). На початку 2023 року міжнародні відділи двох університетів об’єднали зусилля для здійснення спільної заявки на конкурс проектів від UUK, яка була схвалена в березні 2023 та дала можливість підтримати дослідницькі та освітні проекти ряду факультетів та інститутів, розвинути напрям підвищення кваліфікації, а також підтримати спроможність КНУ продовжувати навчання та дослідження в складних умовах воєнного стану.

Детальніше про проект: [Грантова підтримка партнерства Единбург-КНУ].

За рік нашого партнерства нам вдалося сформувати дивовижний взаємозв’язок, об’єднати наші спільноти та втілити цікаві та змістовні проєкти.

Культура та партнерство

Підписання Меморандуму про взаєморозуміння між університетами відбулося 19 травня 2022 р. Саме в той день українці відзначали День вишиванки. Користуючись цією нагодою, в рамках заходу, присвяченому підписанню Меморандуму, було здійснено демонстрацію підготовленого викладачами КНУ фільму-презентації про традиції виготовлення вишиванок в Україні. Завдяки цьому гості заходу змогли ознайомитися з цією чудовою традицією та ремеслом, яке щорічно в травні відзначається у День вишиванки.

Тому символічно, що 18 травня 2023 року проректорка з міжнародного співробітництва Ксенія Смирнова відвідала Единбурзький університет, щоб відзначити рік партнерства, а також обговорити плани щодо майбутніх ініціатив та посилення співпраці. На знак пошани до нашої культури у стінах одного з найстаріших університетів Великої Британії було проведено спеціальний культурний захід, де відбувся показ українського традиційного одягу під супровід українських пісень.

Співпраця у галузі хімії: візит українських студентів

У рамках співпраці між університетами та за підтримки спільного проекту п’ять студенток КНУ провели три місяці в Единбурзькому університеті з метою проведення досліджень та написання магістерських робіт з хімії. Студентки – Катерина Джигірей, Маргарита Войтенко, Марина Коробейник, Надія Грядченко та Софія Жаданова – мали можливість розвинути свої практичні навички у новітніх лабораторіях Единбурзького університету – «Лабораторії екологічної стійкості».

Детальніше про незабутній досвід українських студенток, вплив візиту до Единбургу на хід досліджень а також розвиток науки в Україні: [Відбудова охопленої війною країни: зустрічайте майбутнє України].

Відродження міст: наслідки війни

Ідея співпраці у сфері відновлення міст (Urban Regeneration) виникла в Києві, де щодня українці стикаються з проблемою відновлення своїх домівок, міст та селищ. Керівниками проєкту Impacts of War Lab стали доктор географічних наук Костянтин Мезенцев (КНУ) та професор Соледад Гарсіа Феррарі (Единбург). Проєкт має на меті усунути завдану війною шкоду, відновити справедливість та допомогти у відбудові України. Перший онлайн-семінар «Повоєнне відновлення міст» відбувся у березні 2023 року. Студенти та співробітники обох університетів мали нагоду обмінятися досвідом та ідеями з цього питання.

«Це справді надихає – бачити перед собою таку неймовірну групу молодих людей, які думають про майбутнє. І це лише початок…» – зазначила професор Соледад Гарсіа Феррарі.

Детальніше про співпрацю Urban Regeneration: Наслідки війни: Лабораторія Urban Regeneration: Наслідки війни.

22-24 березня було організовано спільний воркшоп «Пост-воєнна/пост-конфліктна регенерація міст» (кафедра економічної та соціальної географії Київського національного університету імені Тараса Шевченка та кафедра глобального урбанізму і стійкості Единбурзького університету). В рамках воркшопу студенти освітніх програм “Урбаністика та міське планування” і “Урбаністика та регіональний розвиток” КНУ імені Шевченка і “Міські стратегії та дизайн” Единбурзької школи архітектури та ландшафтної архітектури презентували результати спільних міні-проєктів післявоєнного відновлення українських міст. На круглому столі керівники, тьютори та студенти обговорили результати дослідження обраних кейсів та висловили своє бачення ключових викликів, акторів і драйверів післявоєнної регенерації міст, а також окреслили подальші кроки щодо спільних урбаністичних досліджень київських та единбурзьких колег.

Взаєморозвиток: література та культура перед обличчям війни

Діяльність проєкту «Література та культура перед обличчям війни» зосереджена на проведенні лекцій, організації спільних семінарів, а також дослідницької мобільності, що сприяє обміну українською та шотландською культурами. Проєкт очолюють доктор Еммануель Лакор-Мартен, старший викладач французьких та франкомовних студій, заступниця завідувача Кафедри європейських мов і культур Единбурзького університету та професор Лілія Мірошниченко, завідувачка кафедри зарубіжної літератури Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка.

«Ми уже неодноразово зазначали, що наша співпраця будується на принципі рівності та взаємності, попри всі відмінності чи розбіжності», – зазначає доктор Еммануель Лакор-Мартен.

Детальніше про проєкт «Література та культура перед обличчям війни»: [«Література та культура перед обличчям війни»: Співпраця КНУ та Единбургу].

Співпраця в галузі права

У жовтні 2022 року Единбурзька юридична школа разом зі Школою соціальних і політичних наук організували майстер-клас на тему «Дипломатія ЄС на практиці». У рамках майстер-класу лекцію провів колишній посол ЄС та випускник Единбурзького університету Вільям Ханна. В онлайн-режимі до заходу долучилися співробітники та студенти КНУ. Співпраця між університетами в галузі права здійснюється під керівництвом доктора Леандро Манкано (Единбург) і професорів Ксенії Смирнової та Євгена Герасименко.

Академічне письмо для дослідників

Інститут академічного розвитку Единбурзького університету розпочав співпрацю з Кафедрою видавничої справи та редагування Київського національного університету імені Тараса Шевченка з метою розвитку та вдосконалення академічного письма. У рамках тижня дослідників КНУ планується проведення спільних онлайн-семінарів, на яких центральною темою обговорення стануть написання та публікація наукових робіт. Головною метою співпраці є зміцнення академічного письма та наукових публікацій університету.

Детальніше про можливості розвитку для дослідників на всіх етапах кар’єри від Інституту академічного розвитку: [Інститут академічного розвитку – можливості розвитку].

Участь у програмі NICE

У 2023 році Київський національний університет імені Тараса Шевченка вперше реалізував програму віртуальних обмінів NICE (Network for Intercultural Competence to facilitate Entrepreneurship). Цей унікальний досвід став можливим саме завдяки співпраці КНУ та Единбурзького університету.

Упродовж п’яти місяців 30 студентів КНУ, які були відібрані спеціальною комісією на конкурсній основі з-поміж 60 заяв, змогли взяти участь у програмі, що поєднує інноваційні методи навчання, командну роботу та цінності сталого розвитку у сфері підприємництва.

Першим етапом програми NICE стали онлайн-модулі, які тривали з 15 березня по 30 червня 2023 року. Студенти КНУ активно співпрацювали зі студентами Единбурзького університету, Університету Амстердаму, Університету Падуї, а також Університетського коледжу Дубліну. Спільними зусиллями молодь розробила командні інноваційні бізнес-ідеї, що мають на меті подолання проблем глобалізованого світу та досягнення цілей сталого розвитку ООН.

Другим етапом стала літня школа в Університеті Падуї з 2 по 9 липня 2023 року. 15 найактивніших студентів, які зарекомендували себе якнайкраще під час проведення онлайн-модулів, гідно представили Університет за кордоном. Програма літньої школи охопила питання міжкультурної співпраці та соціального підприємництва з метою покращення глобальної ситуації у світі, а також вирішення проблем сталого розвитку у громадах.

Студенти не просто долучились до інтерактивних занять та тренінгів з розвитку підприємницьких навичок, але й розробили та презентували свої унікальні проєкти. За підтримки Університету українська молодь вкотре зуміла продемонструвати свою компетентність та обдарованість на міжнародному рівні!

Рік співпраці

Через рік від початку партнерства між Київським національним університетом імені Тараса Шевченка та Единбурзьким університетом ми спостерігаємо неймовірні результати, усвідомлюючи важливість нашого альянсу для університетської спільноти. На тлі жахливих наслідків війни, почуття солідарності та підтримки спонукало команди обох університетів до активної та цілеспрямованої роботи задля наших народів, наших університетів та наших країн. Попереду більше!