Навчально-науковий інститут філології

Центр іраністики

Центр створено у 2002 р., за сприяння Посольства Ісламської Республіки Іран (ІРІ) в Україні. Першим директором підрозділу у 2002–2015 рр. була к.філол.н. Т.Маленька, з 2015 р. і дотепер – д.філол.н. О.Мазепова.

Основною метою діяльності центру є популяризація перської мови, літератури та культури Ірану в Україні, вдосконалення викладання перської мови та літератури, а також інших іранознавчих дисциплін (історії, країнознавства, культури, мистецтва, етнографії, фольклору Ірану).

На базі центру за сприяння Посольства Ірану в Україні проводиться щорічна Всеукраїнська олімпіада з перської мови та літератури, а з 2013 р. в Інституті філології відбувається ще й Всеукраїнська олімпіада зі спеціальності «Переклад» (перська мова), де студенти КНУ імені Тараса Шевченка демонструють найкращі результати серед ЗВО України.

Щомісяця проводяться також науково-практичні семінари, приурочені до Днів вшанування видатних постатей Ірану (класиків перської літератури А.Фірдоусі, О.Хайяма, Д.Румі, Сааді, Гафіза та ін.), відзначаються визначні дати в житті іранського народу (наприклад, Національний день Ірану), проводяться Тижні перської мови та культури Ірану, організовується відзначення іранських національних свят («Новруз», «Шабе Ялда»). Традиційними стали зустрічі студентів і викладачів центру з працівниками Посольства ІРІ в Україні.

Восени 2017–2018 рр. студенти перської мовної секції долучилися до перекладацької роботи в межах Міжнародної спеціалізованої виставки IRAN EXPORT, де мали чудову нагоду повправлятися у перекладацькій майстерності та яскраво продемонструвати високий рівень володіння перською мовою.

Щороку носій мови А.Моллаахмаді для студентів організовує туристичні поїздки до Ірану. В умовах пандемії студенти та викладачі перської мовної секції почали брати участь у регулярних міжнародних і всеукраїнських онлайн-семінарах, присвячених проблемам іраністики, зокрема таких, що проводяться за ініціативи Посольства ІРІ та Міжнародного Фонду Сааді (м. Тегеран, Іран).