ВажливеНовини

Корпусна лінгвістика і… мода в Бірмінґемі: досвід співпраці в рамках програми Еразмус+

В 2021-2023 рр. Київський національний університет імені Тараса Шевченка співпрацював з одним з провідних британських університетів: Бірмінгемським міським університетом (Birmingham City University) – за програмою академічних обмінів Еразмус+. Угодою про співпрацю були передбачені студентські та викладацькі обміни.

Так, зокрема, в квітні-травні 2023 року викладачі Навчально-наукового інституту філології доктор філологічних наук, доцент кафедри української філології для іноземних громадян Ганна Черненко та кандидат філологічних наук, доцент кафедри англійської філології та міжкультурної комунікації Ірина Алєксєєва проходили стажування в Бірмінгемському міському університеті в рамках масштабного міждисциплінарного проєкту «Мова й мода» (2021-2023 рр.), який очолює викладач факультету дизайну Бірмінгемського університету Наталія Рожин.

Більше про унікальний академічний досвід, міжнародну співпрацю та незабутні спогади розповідає доктор філологічних наук, доцент кафедри української філології для іноземних громадян Ганна Черненко.

«Мета проєкту – дослідити питання співвідношення, перетину і взаємодії мови та моди. Індустрія моди охоплює не лише одяг, архітектуру та інші артефакти, що стають маркерами часу. Мова – це інструмент, який обслуговує індустрію моди, забезпечує її не тільки термінологією, але й ресурсами для комунікації зі споживачем та між споживачами. Мова коментарів, відгуків, рецензій, дискусій, які супроводжують події світу моди й зміни в її тенденціях, – це ще одна ланка, яка міцно пов’язує два явища, зафіксовані в назві проєкту.

Проєкт починався до війни, але фешн-індустрія показала, що вона дуже чутлива до подій сучасності. І сьогодні ми можемо спостерігати, як українські дизайнерські бренди працюють для забезпечення інтересів фронту: шиють війську форму, бронежилети, підтримують економіку, працевлаштовуючи безробітних, «донатячи» для армії, популяризуючи українську національну символіку, поширюючи правдиву інформацію про війну під час міжнародних показів.

Проєкт «Мова й мода» включає підготовку колективної інтердисциплінарної  монографії за участю фахівців України та Британії, лінгвістів та дизайнерів,  програму мобільності, в якій, крім названих викладачів, взяли участь і студенти, зокрема магістрантка Навчально-наукового інституту філології Вікторія Романчук.

26 квітня відбувся перший інтердисциплінарний семінар «Мова моди: методи дослідження». У ньому взяли участь і українські, і британські вчені. Було розглянуто питання модерну в сучасній моді (Н. Рожин, Бірмінгем), семіотика маски (І. Алєксєєва, КНУ ім. Т. Шевченка), можливості застосування методів корпусної лінгвістики для дослідження мови моди (С. Бук, ЛНУ ім. І. Франка), перспективи створення електронного словника мови моди (С. Фокін, КНУ ім. Т. Шевченка), вплив війни на фешн-дискурс (Г. Черненко, КНУ ім. Т. Шевченка),  особливості мови так званої екологічної моди (В. Романчук, КНУ ім. Т. Шевченка).

Семінар показав високу продуктивність методів статистичної та комп’ютерної, зокрема корпусної лінгвістики та дискурс-аналізу при вивченні проблем мови й моди. Після семінару відбулася зустріч з колегами-лінгвістами Бірмінгемського міського університету, на якій вони поділилися своїм досвідом застосування цих методів, зокрема при підготовці рекламних кампаній у фешн-індустрії.

Під час стажування учасники Програми мали змогу відвідати корпуси Бірмінгемського міського університету, де на кожному поверсі стоять зручні столи і доступний швидкий інтернет, де студенти та викладачі можуть будь-якої миті сісти з ноутбуком просто в коридорі й попрацювати. Цікавим був візит до бібліотеки Університету з можливістю оглянути її картотеку та архіви. І звичайно, хвилююче було під час однієї з екскурсій завітати у гості до Шекспіра – у місце, де він народився, у Стратфорд-на-Ейвоні».