Центр створено у 2008 р. Основною метою діяльності підрозділу є популяризація арабської мови, літератури та культури в Україні, сприяння у вивченні арабської мови та літератури, збагачення знань фахівців-арабістів про історію, культуру, мистецтво арабських країн, забезпечення навчальною, художньою, інформаційною літературою і періодикою студентів, аспірантів та викладачів Університету тощо.
Центр сприяє розвиткові міжнародного співробітництва Інституту філології. Так, із 2012 р. спільно з Посольством Єгипту в Україні організовуються кінолекторій для студентів-арабістів, зустрічі з відомими представниками культурних і академічних кіл арабських країн, а також видатними сходознавцями. Традиційними також стали щорічні заходи з нагоди дня народження видатного єгипетського письменника, лауреата Нобелівської премії Нагіба Махфуза та Міжнародного дня арабської мови.
Особливою гордістю центру та кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу є заснування (2015) і проведення щорічної міжнародної конференції з історії арабської літератури ICHAL – International Conference on the History of Arabic Literature, до якої щороку долучаються сходознавці з-за кордону та з України. На базі центру та кафедри з 2013 р. в Інституті також проходить Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності: «Переклад (арабська мова)».
Підрозділ має власну бібліотеку, фонд якої постійно поповнюється за сприяння посольств арабських країн, акредитованих в Україні, та посольств України в арабських країнах, зокрема, в Саудівській Аравії та в Алжирі.
Центр надає інформаційну і організаційну підтримку студентам, викладачам університету та представникам інших ЗВО України щодо різних форм академічної мобільності, стажування, участі в наукових конференціях, конгресах.
Директор центру – О.Хоміцька.
Центр був відкритий у 2003 р. за сприяння Посольства Турецької Республіки в Україні та Турецького управління співробітництва та розвитку при Кабінеті Міністрів Республіки Туреччина (ТІКА).
Бібліотека підрозділу є однією з найбільших в Україні. Її книжковий фонд налічує понад 4500 одиниць турецькою, кримськотатарською, азербайджанською, узбецькою мовами, серед яких і діалектна література урумів.
На базі центру працює розмовний клуб, здійснюється показ популярних турецьких фільмів, проводяться симпозіуми та круглі столи з найактуальніших проблем сучасної тюркології, літературні читання й поетичні вечори, присвячені вивченню творчості тюркських письменників, фотовиставки, майстер-класи з турецької й гагаузької кухонь.
Центр проводить зустрічі з визначними діячами науки, культури та мистецтва, науковцями, політиками й турецькими бізнесменами – потенційними роботодавцями. Серед високоповажних гостей центру – Нобелівський лауреат і відомий турецький письменник О.Памук, а також перша леді Республіки Туреччина – Е.Ердоган (2017).
Керівник центру – д.філол.н. І.Покровська.
Цей структурний підрозділ Інституту заснований у 2007 р. за сприяння Посольства Франції в Україні як дослідницький центр із питань викладання та навчання. За період свого існування центр значно розширив спектр своєї діяльності. У 2014 р. його перейменували у Французький центр і відтоді він став справжнім франкофонним осередком в університетському середовищі.
Основними завданнями центру є дослідження французької мови в Університеті та в інших ЗВО Києва та України; створення реального та цифрового франкомовного простору для студентів і викладачів; співпраця з посольствами Франції та іншими франкомовними країнами в Україні у сфері початкового та безперервного навчання французької мови як іноземної; надання інформації про викладання / вивчення французької мови, вищу освіту у Франції, програми академічної мобільності, франкомовні заходи в Україні та в усьому світі.
Зазначені цілі втілює в життя команда, яка об’єднує викладачів університету та лекторів Посольства Франції в Україні. Потенціал колективу центру посилює й Асоціація викладачів французької мови України, й Адміністративна рада, яка має тут свій осередок, що дає змогу залучати до проєктів та діяльності центру цілу мережу Асоціації.
Посольство Франції в Україні відіграє виняткову роль у функціюванні центру, надаючи фінансову, організаційну, матеріальну допомогу, задля того щоб заходи, як-от франкомовний марафон, кіноклуб, дискусійні семінари, свято Франкофонії, День центру та багато інших, стали традиційними та розширили університетську франкомовну аудиторію.
Директором центру є к.філол.н. Т.Гейко.
Для організації співпраці в навчальній, діловій та культурологічній діяльності між КНУ імені Тараса Шевченка і Посольством Сполученого Королівства Великої Британії в Україні у 1997 р. був заснований центр англійської мови та інформації.
Основним завданням підрозділу є сприяння поглибленому вивченню англійської мови та культури англомовних країн. З цією метою в центрі створено книжковий фонд із понад 3500 одиниць навчальної та довідкової літератури з різних галузей знань: лінгвістики, літературознавства, лінгвокраїнознавства, журналістики, медицини. Художня література представлена як англійською, американською та канадською класикою, так і творами сучасних англомовних авторів. У відвідувачів є можливість користуватися енциклопедіями та довідковими видання, зокрема енциклопедією «Британіка» (32 томи), енциклопедією «Word Book» (21 том), енциклопедією Кольєра (24 томи) та ін. У центрі також є фонд аудіо- та відеоматеріалів.
Важливим напрямом роботи підрозділу є сприяння підвищенню рівня викладання англійської мови молодими викладачами та стажистами. Для цього співробітники видавництв «Лонгман», «Пірсон Ед’юкейнш» та ін. проводять семінари з різних аспектів методики викладання. У 2019 р. при центрі розпочав роботу студентський англомовний клуб.
Серед щорічних заходів, організованих центром, – семінари з удосконалення методики викладання англійської мови, міждисциплінарні науково-практичні конференції для молодих дослідників і науковців під гаслом «Ідеї, якими варто ділитися. Ідеї, які надихають», семінари-презентації сучасних словників видавництва «Macmillan» та семінари на тему: «Підготовка до іспитів», численні зустрічі та лекції з англомовними письменниками, освітянами, перекладачами та ін.
Директор центру – к.філол.н. А.Карабан.
Центр було створено за активного сприяння Посольства Республіки Болгарії в Україні. Урочисте відкриття відбулося у 2013 р. за участі Віце-президентки Республіки Болгарія пані Маргарити Попової.
Діяльність центру спрямована на поглиблення українсько-болгарських зв’язків у сфері освіти, науки, літератури, культури, створення умов для кращого вивчення болгарської мови та літератури в університеті, координації роботи осередків вивчення болгарської мови та національно-культурних товариств в Україні.
У центрі щороку відзначаються знаменні дати Болгарії – День Будителів, День слов’янської писемності та культури, День Визволення Болгарії, а також народні свята – їм у центрі зазвичай приурочують майстер-класи з виготовлення традиційної атрибутики (мартениці, сурвачки тощо). Регулярно відбуваються і зустрічі з болгарським вченими, поетами, письменниками, перекладачами, діячами культури.
Центр має велику бібліотеку, кілька комплектів болгарського народного вбрання, фотоархів.
Директор центру – к.філол.н. О.Чмир.
Центр створено у 2002 р., за сприяння Посольства Ісламської Республіки Іран (ІРІ) в Україні. Першим директором підрозділу у 2002–2015 рр. була к.філол.н. Т.Маленька, з 2015 р. і дотепер – д.філол.н. О.Мазепова.
Основною метою діяльності центру є популяризація перської мови, літератури та культури Ірану в Україні, вдосконалення викладання перської мови та літератури, а також інших іранознавчих дисциплін (історії, країнознавства, культури, мистецтва, етнографії, фольклору Ірану).
На базі центру за сприяння Посольства Ірану в Україні проводиться щорічна Всеукраїнська олімпіада з перської мови та літератури, а з 2013 р. в Інституті філології відбувається ще й Всеукраїнська олімпіада зі спеціальності «Переклад» (перська мова), де студенти КНУ імені Тараса Шевченка демонструють найкращі результати серед ЗВО України.
Щомісяця проводяться також науково-практичні семінари, приурочені до Днів вшанування видатних постатей Ірану (класиків перської літератури А.Фірдоусі, О.Хайяма, Д.Румі, Сааді, Гафіза та ін.), відзначаються визначні дати в житті іранського народу (наприклад, Національний день Ірану), проводяться Тижні перської мови та культури Ірану, організовується відзначення іранських національних свят («Новруз», «Шабе Ялда»). Традиційними стали зустрічі студентів і викладачів центру з працівниками Посольства ІРІ в Україні.
Восени 2017–2018 рр. студенти перської мовної секції долучилися до перекладацької роботи в межах Міжнародної спеціалізованої виставки IRAN EXPORT, де мали чудову нагоду повправлятися у перекладацькій майстерності та яскраво продемонструвати високий рівень володіння перською мовою.
Щороку носій мови А.Моллаахмаді для студентів організовує туристичні поїздки до Ірану. В умовах пандемії студенти та викладачі перської мовної секції почали брати участь у регулярних міжнародних і всеукраїнських онлайн-семінарах, присвячених проблемам іраністики, зокрема таких, що проводяться за ініціативи Посольства ІРІ та Міжнародного Фонду Сааді (м. Тегеран, Іран).
Центр було створено у 2001 р. у рамках дії «Договору про створення Центру іспанської мови та культури між КНУ імені Тараса Шевченка (Україна) та Гранадським університетом (Іспанія)».
Метою діяльності підрозділу є сприяння вивченню іспанської мови та культури Іспанії, обмін академічною, науковою, діловою та культурною інформацією.
Серед напрямів роботи підрозділу – організація регулярних зустрічей з носіями іспанської мови у формі лекцій, семінарів, диспутів, конференцій, вечорів, презентацій, конкурсів. Проведення перекладацьких практик для студентів першої та другої мов. У співробітництві з Посольством Іспанії та Інститутом Сервантеса центр щорічно бере участь в організації міжнародних іспитів з іспанської мови як іноземної (DELE); проводить зустрічі з представниками посольств Іспанії та країн Латинської Америки для викладачів і студентів з нагоди національних свят цих країн.
У центрі створені умови для самостійного вивчення іспанської мови за допомогою літератури та застосування технічних засобів. Щоденно працює бібліотека для викладачів, аспірантів і студентів університету.
У центрі також можна переглянути художні фільми та новини іспанською мовою. Кінолекторій відбувається щодня з 12:00 до 14:00 та за запитом викладачів і студентів.
Директор центру – к.філол.н. О.Гусейнова.